Barcelona jest popularna nie tylko wśród turystów, ale i filmowców. Nie jeden raz stawała się ona miejscem romantycznych lub ekscytujących akcji. Najpopularniejsze punkty, takie jak Las Ramblas, Park Guel, czy katedra Sagrada Famila wielokrotnie stanowiły plan filmowy dla produkcji europejskich, czy amerykańskich.

Barcelona jest piękna o każdej porze roku, dlatego chcemy wam zaproponować listę filmów, które wprowadzą was w gorące hiszpańskie klimaty barwnej Katalonii i jej modnej stolicy.

1. UWODZICIELSKO – “Vicky Cristina Barcelona”, reżyseria Woody Allen, 2008 rok. Dla fanów twórczości Allena zapewne nie jest to żadne zaskoczenie. Reżyser znany jest ze swoich upodobań do magicznych, europejskich miast. Ta lekka komedia obyczajowa pokazuje kuszącą i uwodzicielską twarz Barcelony – miasta znanego ze swojej swobody seksualnej. W obsadzie znalazła się oczywiście jego ulubienica – Scarlett Johansson, która wcieliła się w rolę tytułowej Cristiny. Podczas pobytu w Katalonii, wraz z przyjaciółką Vicky zostają zaproszone na weekend przez sławnego malarza. W międzyczasie w jego rezydencji pojawia się jego szalona, ale jakże niezwykła żona, grana przez Penelope Cruz.

2. ZASKAKUJĄCO – “Wszystko o mojej matce”, reżyseria Pedro Almodovar, 1999 rok. Podobnie jak w przypadku Allena, Almodovara albo się kocha, albo nienawidzi. Reżyser, który swoją filmową drogę rozpoczynał od amatorskich filmów porno, szybko zyskał sławę artysty-skandalisty. Jego filmy nie są łatwe, wręcz balansują na granicy szaleństwa i absurdu. Film ten opowiada historię kilku kobiet, których losy łączą się ze sobą za sprawą jednego, tragicznego wydarzenia. Nie mogło zabraknąć Penelope Cruz – pięknej i niewinnej, z jej niezwykle urokliwą postacią odbijającą się na tle pozostałych kobiet.

3. ROMANTYCZNIE – “Trzy metry nad niebem”, reżyseria Fernando Gonzales Molina, 2010 rok. To typowa komedia romantyczna – trochę słodka, trochę gorzka, trochę sentymentalna. Historia Romea i Julii – pochodzący z dwóch światów chłopak i dziewczyna, którzy zakochują się w sobie chociaż nie powinni, a wszystko to spowite mgiełką literackiej miłości, która pokona wszelkie przeciwieństwa. Oprócz Barcelony w filmie zobaczymy także Gironę.

Polecamy także: “Biutiful”, 2010; “Świąteczna noc w Barcelonie”, 2015; “Smak życia” 2002.
Czekamy na wasze opinie i komentarze. A może wspólnie wybierzemy się na zagraniczny wyjazd warsztatowy do katalońskiej stolicy wiosną 2018? Kto chętny?

Aleksandra Malinowskaspecjalistka ds. podróży i komunikacji międzykulturowej