La bella vita. Włoski slow life.

Często słyszy się o tym, że Włosi to naród leniwy, niechętny do pracy, lubujący się w robieniu sjest i dobrej zabawie. Z jednej strony można by od razu uznać powyższe cechy za stereotypowe, jednakże z drugiej strony tkwi w nich trochę prawdy. Warto zastanowić się więc czy są one jednoznacznie negatywne? Oczywiście wszystko zależy od kontekstu – w kontaktach biznesowych mogą nam bardzo utrudnić życie. Włosi podobnie jak Hiszpanie wyznają zasadę “czego nie zrobisz dzisiaj,  zrób jutro”,  dlatego czasami potrzebne jest uzbrojenie się w cierpliwość.
Jednakże patrząc ogólnie podejście do życia oparte na cieszeniu się każdą chwilą, byciu tu i teraz, spędzaniu czasu z najbliższymi taki styl życia ma w sobie nieocenioną wartość.

W biegu…

W dzisiejszych czasach, gdy wciąż jesteśmy w biegu, poddani permanentnemu stresowi, warto na chwilę przenieść się do słonecznej Italii. Obserwując jej mieszkańców nauczysz się dystansu i spokoju. Odnalezienie tak popularnego ostatnio balansu między pracą a życiem osobistym może nam się wydawać niemożliwe, a jednak warto zwrócić uwagę na to jak Włosi podchodzą do tego tematu. Wielu z nas pomimo tego, iż niecierpliwie wyczekuje upragnionego urlopu, gdy przychodzi w końcu czas wakacji, nie potrafi zrelaksować się i wypocząć. Okazuje się, że odpoczywać także trzeba umieć. W “dolce far niente” czyli “słodkim nic nierobieniu” Włosi mogą być dla nas przykładem. Dlatego jeśli ktoś z Was ma problem z efektywnym odpoczywaniem, to zdecydowanie lekarstwem jest urlop na Półwyspie Apenińskim.

Skąd bierze się tak pozytywne podejście Włochów do życia? Wielu z nas może powiedzieć, że to kwestia słońca lub klimatu i z pewnością ma to spory wpływ na styl życia i nastrój mieszkańców Italii. Jednak nie tylko.
Włosi wypracowali sobie podejście do życia oparte na cieszeniu się z tego co mają nawet w czasie kryzysu czy biedy. Praktyka powolnego życia we Włoszech zaczęła się wiele lat przed powstaniem słynnego trendu slow life dlatego też możemy brać z nich przykład. Wspólne gotowanie oraz jedzenie posiłków, spędzanie czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi. Cieszenie się obecnością bliskich oraz dobrym posiłkiem to cechy, które wyróżniają włoski styl życia. Jeżeli chcemy zaznać braku pośpiechu i posiąść umiejętność podziwiania piękna życia, to urlop we Włoszech jest do tego doskonałą okazją. Kontemplując Italię będziemy mogli poczuć na czym polega slow life oraz zachwycić się pięknem architektury, natury i sztuki.
Jeżeli marzycie o wyjeździe do Włoch, zapraszamy Was serdecznie na naszą majówkę Bella Vita.

Kamila Olszewska-Frontino

Jeśli interesują Cię teksty z kategorii lifesyle, przeczytaj więcej TUTAJ

Jeśli szukasz ciekawego wyjazdu warsztatowego z Kamilą Olszewską-Frontino, ofertę znajdziesz TUTAJ