czyli bez czego nie kupisz auta i nie spłodzisz syna.

Indyjska astrologia (zwana w Indiach dżjotisza), to w przeciwieństwie do astronomii dziedzina bardziej ezoteryczna i wymagająca nie tyle doświadczenia i ogromnej wiedzy, co szóstego zmysłu i dobrej intuicji. W Indiach kto je ma, ten zarabia niezłe pieniądze, bo dla Hindusa (tu mówimy o wyznawcach hinduizmu) każda istotna decyzja życiowa zostaje poprzedzona konsultacją z astrologiem. Znasz kogoś z Indii i zaprzecza? Ha! Bo się wstydzi przyznać, ale korzysta z prywatnych konsultacji astrologicznych zarówno w swoim życiu prywatnym jak i zawodowym. Sprzątaczka, sklepikarz, przedsiębiorca, lekarz czy dyrektor banku – nikt z nich nie obędzie się bez upewnienia się, że określona data, miejsce, przedmiot, czy osoba przyniosą tylko pomyślność, a nie zrujnują to, co już ma. Jak wygląda to w praktyce?

Pierścionek

zasady noszenia kamieni szlachetnych i półszlachetnych

astrologiczne zasady noszenia kamieni szlachetnych i półszlachetnych

Hindusi wierzą, że nasze życie jest nierozłącznie powiązane z całym układem słonecznym. Mamy zatem 7 planet widocznych i 2 niewidoczne, które oddziałują na nasze życie, nie zawsze w pozytywny sposób. Aby neutralizować negatywne działanie, lub też wzmacniają to pozytywne potrzebujemy określonych kamieni szlachetnych i półszlachetnych . Nie wystarczy jednak być w posiadaniu takiego szczęśliwego kamienia, musi się on stykać z ciałem i być noszony na odpowiednim palcu dłoni, w ostateczności jako naszyjnik. Będąc w Indiach możemy zatem zauważyć, że zarówno mężczyźni jak i kobiety noszą pierścionki. Czasem jeden, czasem dwa. Są to ich astrologicznie dopasowane kamienie oprawione w srebro lub złoto w taki sposób, że kamień nieustannie dotyka palca. Co to za kamienie i jak je nosić?

 • Księżycperła – mały palec
 • Merkuryszmaragd – mały palec
 • Słońcerubin – palec serdeczny
 • Marskoral – palec serdeczny
 • Wenusdiament – palec środkowy
 • Ketu (niewidoczna) – chryzoberyl (kocie oko) – palec środkowy
 • Rahu (niewidoczna) – grossular/granat – palec środkowy
 • Saturnniebieski szafir – palec środkowy
 • Jowiszszafir żółty – palec wskazujący

Tak, tak. Wiem. Teraz myślisz sobie: „ale jak to? Przecież słońce i księżyc to nie planety i gdzie się podziały Ziemia, Uran, Neptun i Pluton?”. Pamiętajmy zatem, że astrologia astronomii nie równa. Dodatkowo warto tu zaznaczyć, że wedyjska astrologia, która sięga do czasów powstania jednej ze świętych ksiąg Hinduizmu czyli Ryg Vedy, datowana jest na 5000 lat przed naszą erą! Nawet jeśli ktoś lekko pomylił się w obliczeniach, to nadal oznacza to, że Hindusi mieli świadomość istnienia układu słonecznego i poszczególnych jego planet wiele lat przez ogłoszeniem teorii Heliocentrycznej Kopernika (1543r.).

Kundali

Czyli wykres astrologiczny tworzony przy narodzinach dziecka. By go rozrysować niezbędne są dokładne informacje o miejscu, dacie, a nawet godzinie urodzin. On także decyduje o wyborze imienia. Jest to więc personalny „horoskop” bazujący na założeniach indyjskiej astrologii. Podstawowym kryterium jest układ planet, które będą wpływały na całe życie człowieka. Warto zachować swój wykres „na później”, bo będzie miał znaczenie podczas wyboru kariery, a nawet małżonka. Na pewno słyszeliście o „karmie” – otóż to jak nam się wiedzie i na co wpływają planety i gwiazdy, to właśnie karma. Nasza lekcja, nasza nauka. Mówi się też, że „jaka dharma taka karma” czyli ostatecznie mamy wolną wolę i możemy pokierować swoim losem. Przygotowanie takiej kundali wymaga lat nauki i doświadczenia, a od 2001 roku w wielu indyjskich stanach jest przedmiotem uniwersyteckim. Jak wygląda kundala?

Podzielona jest na 12 „domów”- w prostym diagramie wygląda to jak na poniższym zdjęciu.

kundali - znaczenie 12 domów

kundali – znaczenie 12 domów

Zależnie od miejsca i daty naszego urodzenia astrolog umiejscawia odpowiednie planety w odpowiednich polach domów, w zależności od faktycznego układu w tym właśnie punkcie i czasie. Wygląda to jak na poniższym zdjęciu.

kundali planety w domach

kundali planety w domach

Teraz przychodzi czas na interpretację tych wyników, a to wymaga nie lada wprawy i intuicji. Oczywiście żyjemy w czasach Internetu, więc znajdziemy liczne strony internetowe, które oferują wykonanie darmowej kundali. Sprawdzimy też online, czy kundala naszego partnera pasuje do naszej czy nie, a także aktualną sytuację – dlaczego jesteśmy chorzy, lub kiedy możemy spodziewać się awansu w pracy, a także czy to dobry czas na inwestycje.

Dosha

to określenie stosowane na „coś, co może szkodzić”. Powszechnie używa się do w Ajurwedzie, czyli tradycyjnej medycynie Indii, ale także w astrologii. Z punktu widzenia astrologii chodzi o niekorzystny układ jednej lub kilku planet, z czego 100% winy spada zawsze na Marsa, 75% na Saturna, 50% na Słońce i 25% na Rahu. Wiele osób uważa, że są one wynikiem uczynków z poprzedniego życia. Oto kilka typów doszy i jak wpływają one na nasze życie:

 • Kaal Sarp Dosha: sprawia, że nasze życie jest powolne i pełne trudu. Cierpienie, długi, problemy zdrowotne i konflikty rodzinne są jej efektem. Jak się jej pozbyć? Powtarzając odpowiednie mantry, udając się do świątyni Rudrabhishekh, nie krzywdząc gadów.
 • Pitru Dosha: problemy zawodowe, twoje małżeństwo ciągle boryka się z problemami, masz wokół siebie wielu wrogów, nie jesteś rozumiany a twoja praca nie jest doceniana, długi. Jak się jej pozbyć? Podlewanie drzewa Banian, odpowiednie modlitwy, ofiarowanie jedzenia do świątyni oraz potrzebującym.
 • Nadi Dosh: brak pociągu fizycznego w małżeństwie, niepłodność, kłótnie małżeńskie, problemy zdrowotne obojga małżonków, słabe psychicznie dzieci. Jak się jej pozbyć? Ofiarowanie ubrań i pożywienia potrzebującym, odpowiednie modlitwy, bezwględne lojalność w związku.
 • Guru Chandal Dosh: niedostatek, bezpłodność, brak odpowiedniej edukacji i wykształcenia, bieda, pesymizm. Jak się jej pozbyć? Karmić krowę trawą, pomagać biednym, odpowiednie modlitwy.
 • Mangal Dosha: spory małżeńskie, choroby w małżeństwie, brak harmonii, późne rodzicielstwo, niedostatek, zdrady. Jak się jej pozbyć? Wziąć ślub z kimś kto także ma tę doszę, post we wtorki, odpowiednie modlitwy.
 • Grahan Dosha: problemy z posiadaniem potomstwa, poronienia i częste choroby dzieci, niepowodzenia w biznesie, choroby chroniczne, depresja. Jak się jej pozbyć? Poprosić o wsparcie guru, niejedzenie soli w niedzielę, ofiarowanie czerwonego i białego ubrania dziewczynce, odpowiednie modlitwy.
 • Gandamool Dosha: niepowodzenia dla całej rodziny. Jak się jej pozbyć? Nie jest taka groźna i ma ją wiele osób, więc nie trzeba się zbytnio martwić, ale można spróbować opcji, w której ojciec nie ogląda twarzy dziecka przez 27 dni lub odpowiednich modlitw.
 • Shani Dosh: depresja, opóźnienia w pracy, nagromadzenie długów, bladość, wchodzenie w nieodpowiednie związki, choroby natury fizycznej i psychicznej. Jak się jej pozbyć? Noszenie w sobotę ciemnych ubrań, unikanie mięsa, tytoniu i alkoholu we wtorki i soboty, modlitwy.

Panczangam

panczangam

panczangam

to hinduski kalendarz i almanach, którzy zawiera najistotniejsze informacje o porach sprzyjających i niesprzyjających w danym roku. Indusi używają określeń „auspicious” i „inauspicious” czyli czas dobry i zły, który występuje nie tylko w ciągu roku – przykładowo nie odbywają się wtedy śluby lub mają miejsce najważniejsze święta religijne – ale także w tygodniu i w ciągu dnia. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nawet jeśli 10:52 może być dobrym czasem na północy Indii, to na południu może być jednocześnie czasem złym. Nie odprawiamy wtedy rytuałów, nie podpisujemy dokumentów, nie zaczynamy nic nowego itd. Itp.

Joga

Choć nazwa brzmi tak samo jak znane w świecie indyjskie ćwiczenia fizyczne, połączone z medytacją, to w tym wypadku chodzi o układy między planetami w indysjkiej astrologii. Niektóre planety są „przyjacielskie” – Merkury, Saturn, Wenus – inne zaś wrogie – Słońce, Księżyc, Mars – lub po prostu neutralne jak Jowisz. W zależności od tego, w którym „domu” się akurat znajdują, igrają z naszymi emocjami, zdrowiem czy karierą. Układy te i relacje zmieniają się dynamicznie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest telefon do astrologa! W Internecie, a także w gazetach znajdziemy numery telefonów na infolinie. Przy każdej osobie podana jest stawka za minutę połączenia, która może wahać się od 10 rupii (50 groszy) po nawet 900 rupii (50 zł). Wiele portali oprócz opisu specjalizacji danej osoby – rodzina, miłość, praca itp. – podaje także ilość gwiazdek i opinie klientów, więc stawka zależy od popularności i dokładności przepowiedni. Im więcej z nich się sprawdza, tym więcej można żądać za minutę. Oczywiście kwestia układu planet to jedna z opcji, bo znajdziemy w Indiach także astrologów, którzy łączą tradycyjne hinduskie techniki z tymi „zachodnimi” czyli wiążącymi się ze znakami zodiaku stawiając horoskop (Rashifal), a także z Tarotem. Coś idzie nie po naszej myśli? Wtedy rozwiązań jest kilka.

indyjska hinduska astrologia

hinduskie astrologiczne koło

Remedium

Karma karmą, ale skoro mamy wolną wolę, to możemy też sprawić sobie remedium na niesprzyjające układy gwiazd i planet. Jedno z nich, czyli pierścionki, wspomniałam już na początku. Kolejna opcje jakie oferuje indyjska astrologia to:

 • rudraksha

  rudraksha

  Rudraksha tłumaczone jako „łza Rudry” lub „oko Śiwy” (hinduski bóg), czyli Mala Wąskolistna. Jest to typ rośliny o charakterystycznym ziarnie, pokrytym fioletowego koloru jagodą. Wysuszone chropowate ziarno wykorzystuje się do tworzenia biżuterii lub różańców. Pomaga nam to w modlitwie czyli powtarzaniu mantr na cześć boga lub też chroni nas niczym niebieskie (grecko-tureckie) oczko proroka. Rudraksha nie powinna być noszona przez kobiety. Różnią się one między sobą ilością „twarzy”, z czego każda ilość decyduje o innych czynnikach, np. 5 to bogactwo, 8 jest najrzadsza i symbolizuje boga Ganeszę, który usuwa wszelkie przeciwności.

 • om

  OM

  Mantra – formuła, werset lub sylaba powtarzana w formie modlitwy, która pomaga skoncentrować umysł i aktywować energię. Popularną w hinduizmie i buddyzmie mantrą jest „Om”, która uważana jest za dźwięk jaki towarzyszył powstaniu wszechświata. Możemy powtarzać je sami, jeśli potrafimy lub powierzyć to doświadczonemu braminowi, który zrobi to w naszym imieniu.

 • shri yantra

  shri yantra

  Yantra czyli „przyrząd” to forma stożkowatej piramidy lub diagramu, którego mistyczna historia sięga 10.000 lat p.n.e.. Jest to symboliczne przedstawienie wszechświata, u którego podstawy znajduje się „Shakti”, bogini znana też pod innymi awatarami takimi jak Durga czy Sarasvati. Są pomocne w medytacji, ale mają także za zasadnie chronić przez wszystkim co złe i absorbować to co dobre. Używana jako talizman, musi zostać odpowiednio „naładowana” przez modlitwy doświadczonej osoby lub kapłana-bramina. Składa się z wielu charakterystycznych elementów takich jak „bindu” czyli punkt centralny reprezentujący boga, kwadrat reprezentujący ziemię, lotos reprezentujący transcendencję i czystość, a nawet pentagram.

Nie oznacza to jednak, że każde remedium jest dobre dla każdego.

Indyjska astrologia wymaga, by skonsultować z astrologiem, jaka planeta nam doskwiera i na tej podstawie wprowadzić w życie odpowiednie praktyki. Jakie? A no bardzo ciekawe! Oto kilka przykładów:

 • Słońce: post lub unikanie mięsa w niedzielę; dokarmiaj małpy i czarne krowy; nie przyjmuj prezentów od nikogo, oprócz rodziców; podaruj komuś czerwone ubranie; sprawiaj, by twój ojciec był szczęśliwy.
 • Księżyc: post lub unikanie mięsa w poniedziałek; pomagaj osobom z zaburzeniami emocjonalnymi; przekaż pieniądze na szpital psychiatryczny; nie prowadź biznesów związanych z mlekiem; dokarmiaj ptaki; sprawiaj, by twoja matka była szczęśliwa.
 • Mars: post lub unikanie mięsa we wtorek; oddaj krew do centrum krwiodawstwa; pomórz osobom związanym z policją lub wojskiem; noś czerwoną chusteczkę; kup drzewko Neem.
 • Merkury: post lub unikanie mięsa w środę; przekaż datek na edukację dzieci; pierz nowe ubrania przed założeniem ich; pij wodę ze srebrnej szklanki; nakarm krowę zanim sam zjesz.
 • Jowisz: post lub unikanie mięsa w czwartek; sprawiaj by twój nauczyciel lub mentor był zadowolony; przekaż pieniądze biednej dziewczynie, by miała na ślub; noś żółtą czapkę.
 • Wenus: post lub unikanie mięsa w piątek; przekaż ubrania biednym; pomórz biednej dziewczynie osiągnąć sukces; nie noś nie wypranych ubrań; noś przy sobie coś srebrenego.
 • Saturn: post lub unikanie mięsa w sobotę; pomagaj starym ludziom; w sobotę daj jedzenie żebrakom; nie pij nocą mleka; ofiaruj buty potrzebującym; pomagaj niewidomym.
 • Rahu: post lub unikanie mięsa w sobotę; pomagaj biednym; dokarmiaj ptaki; noś granatową czapkę; HIT: by unikać problemów w małżeństwie, kładź 5 rzodkiewek koło głowy małżonka na noc i wyrzucaj je o poranku!
 • Ketu: post lub unikanie mięsa we wtorek; pomagaj osobom pracującym w świątyni; ofiaruj słodycze sierotom; nie noś czerwonych ubrań i biżuterii; ofiaruj potrzebującym koc w czarnobiałą kratę; trzymaj w domu srebrne naczynie z miodem.

Świetne prawda? A każdy astrolog dorzuciłby coś od siebie. Do tego dochodzi oczywiście noszenie Rudrakszy o odpowiedniej ilości „twarzy”, pierścionki, modlitwy do określonych bogów i wizyty w wyznaczonych świątyniach. Nie jest łatwo z tą indyjską atsrologią, ale da się poprawić swoją karmę. To co, spróbujesz?

Spotkanie z hinduskim astrologiem to niezła przygoda, dlatego jeśli masz ochotę, to zorganizuję dla Ciebie takie podczas naszej wspólnej podróży po Indiach!

Tekst: Aleksandra Zalewska, Fot. Pinterest