W ramach serii “10 rzeczy, które musisz zrobić odwiedzając…” co tydzień zapraszam Was w inny zakątek Indii. Do tej pory odwiedziliśmy już razem Kernatakę oraz Keralę, a teraz pozostając na Południu zabieram Was do Tamil Nadu. Oto moja lista propozycji, na udany wyjazd do tego stanu:

odwiedź Auroville - 10 rzeczy w Tamil Nadu

  1. Odwiedź Auroville

Wyobraź sobie miejsce, które miało połączyć ludzi ponad narodami i religiami, bez względu na kolor skóry czy pochodzenie. Pośrodku niczego, na pustynnym terenie grupa ludzi z całego świata zebrała się, by zrealizować projekt Miry Alfasy (The Mother). Nazywana „matką” uczennica guru Śri Aurobindo ukonstytuowała rozpoczęcie projektu w 1965, w oparciu o galaktyczny projekt właśnie tu, w Tamil Nadu. Niezwykłe historie i heroizm twórców miasta opisała świetnie swojej książce „Auroville” Katarzyna Boni. Dziś przyjeżdżając do Auroville możemy zobaczyć imponującą konstrukcję złotego matrimandiru, przespacerować się w cieniu zasadzonych przez mieszkańców drzew, kupić rękodzieło lokalnej produkcji.

przenocuj w hotelu heritage - 10 rzeczy w Tamil Nadu

  1. Przenocuj w hotelu typu „heritage”

Wybór hoteli w Indiach jest przeogromny. Każdy znajdzie tu zakwaterowanie w budżecie i standardzie spełniającym jego oczekiwania. Wiele osób podróżując z plecakami zdaje się na hostele, a standardowe programy biur podróży oferują zakwaterowanie w hotelach o standardzie 3 gwiazdek indyjskich, bardzo podobnych do tych 3 gwiazdek europejskich. Jest jednak cała gama hoteli butikowych – niewielkich i klimatycznych. Pośród hoteli butikowych znajdziemy też te zwane „heritage” czyli dbających o dziedzictwo narodowe lub kulturowe danego regionu. Wystrój tych miejsc zachwyca detalami, a wieczorami możemy podziwiać pokazy tradycyjnych sztuk – muzycznych, tanecznych, teatralnych.

zajrzyj do świątyni Minakszi - 10 rzeczy w Tamil Nadu

  1. Zajrzyj do świątyni Minakszi

Wiele osób myśląc o hinduistycznych świątyniach ma przed oczami obraz wielkich, kolorowych bram udekorowanych podobiznami hinduskich bogów. Choć nie jest to typowy obraz spotykany w całych Indiach, to jest to dokładnie to, co znajdziemy w Tamil Nadu. Bramy te, gopury, charakteryzują tutejszy architektoniczny styl sakralny. Ale zachwycają także wnętrza. Świątynia Minakszi w Maduraj pochodzi z VI wieku i zajmuje powierzchnię 5,7 hektarów. Każdy dziedziniec i korytarz to estetyczna przygoda, a szczególnie warta odwiedzenia jest „Hol 100 filarów” (1000 pillar hall). Aż ciężko uwierzyć z jaka finezją i wyczuciem wykonano jego wnętrza. Wspaniałe!

wybierz się w góry - 10 rzeczy w Tamil Nadu

  1. Wybierz się w góry

Ooty, a poprawnie Udhagamandal, to zarówno miasto jak i region położony w górskim regionie Nilgiri, w stanie Tamil Nadu. Zanim dotarła tu Kampani Wschodnioindyjska region ten zamieszkiwany był przez plemiona Badaga, Toda, Kota i Irula, których potomków nadal możemy tu spotkać. Brytyjczycy docenili jego klimat i widoki, przez co Ooti zyskało miano „indyjskiej Szwajcarii”. Znajdziemy tu liczne ogrody i parki, łącznie z Ogrodem Botanicznym, którego historia sięga 1847 roku. A także jezioro z pływającymi domami. Możemy także lepiej poznać kulturę lokalnych plemion dzięki muzeum czy wiosce etnograficznej.

spróbuj lokalnych smaków - tamil nadu

  1. Spróbuj lokalnych smaków

Każdy region w Indiach ma swoją niepowtarzalną kulturę i język, a nawet kuchnię. Tutejsze przysmaki to coś więcej niż tradycyjne pozycje z indyjskich restauracji w Europie. Prawdziwe, oryginalne smaki Tamil Nadu to chociażby: uttapam, czyli lekki chlebek z dodatkami, wyglądający trochę jak mini pizza; murukku, lokalna przekąska na słono z podobna do precelków; poriyal, czyli warzywa smażone na oleju musztardowym z wiórkami kokosowymi; czy paruppu payasam, deser z soczewicy urad z cukrem trzcinowym i prażonymi orzechami nerkowca.

daj się porwać naturze - Tamil Nadu

  1. Daj się porwać naturze

Jeśli zawsze marzyliście, by zobaczyć słonia w jego naturalnym środowisku, to w Indiach jest to możliwe! Będąc w Tamil Nadu wybierz się na jeep safari do Parku Narodowego Madumalai. Możesz także wyprać się na spacer po dżungli lub poranną obserwację ptaków. W tym samym rejonie zlokalizowana jest także rzeka Moyar oraz wodospady Pykara, w które można wpatrywać się z przyjemnością godzinami. Jeśli lubisz biwaki, to okolice Ootie będą dla Ciebie idealne. Możesz wybrać się na trekking pośród zieleni, a poranna mgła stworzy klimat idealny do pocztówkowych zdjęć. Południowe Indie to idealne miejsce dla wszystkich, którzy poszukują głuszy i możliwości obcowania z naturą.

10 rzeczy w Tamil Nadu

  1. Zachwyć się historią

Tamil Nadu słynie z tutejszych świątyń, których architektura i bogactwo detali są świadectwem świetności rządzących w tym regionie imperiów. Warto wspomnieć kilka punktów, które muszą znaleźć się na naszej liście do zwiedzenia, by prawdziwie i w pełni docenić kunszt i wyrafinowanie panujących tu przed wiekami dynastii. Zacznijmy więc od Mahabalipuram, znajdującego się na liście UNESCO. Znajdziemy tu obiekty z VII i VIII wieku – świątynia na wybrzeżu, z której rozciąga się widok na Zatokę Bengalską, płaskorzeźbę ukazującą zstąpienie Gangesu, świątynię w jaskini czy też ogromny głaz zawieszony na zboczu pagórka, zwany „Krishna’s butterball”. Kierując się dalej na południe musimy także zatrzymać się w Kumbakonam, by zobaczyć świątynię Airawateśwara czy w Tandźawur by podziwiać tutejszą świątynię Brahideśwary. Monumentalne, niezwykłe – imponujące.

stań na czubku Półwyspu Indyjskiego - Tamil Nadu

  1. Stań na czubku Półwyspu Indyjskiego

Kanyakumari to miejscowość, w której możemy poczuć się jak byśmy dotarli na kraniec świata. To najbardziej na południe wysunięty punkt kontynentalnych Indii. Nazywany także Przylądkiem Komoryn skrawek ziemi daje nad możliwość podziwiania z jednego punktu zarówno wschodu jak i zachodu słońca. Co ciekawe mamy tutaj dostęp do Morza Lakkadiwskiego, na którym znajdują się wyspy archipelagu Lakszadiwów, a dalej także Malediwy. Nazwa pochodzi od bogini-dziewicy Kanjakumari, a jaka jest cała legenda? Przyjedź i się przekonaj.

wybierz się na zakupy w Chennai - Tamil Nadu

  1. Wybierz się na zakupy w Chennai

Chennai, do dawny Madras (do 1996 r.) czyli stolica stanu Tamil Nadu. To największe tutaj miasto i aglomeracja z międzynarodowym lotniskiem. Chennai jest typowym przykładem indyjskiego pomieszania z poplątaniem. Znajdziemy tu wiekowe zabytki, a obok nich slumsy. Barwne świątynie, a obok nich pięciogwiazdkowe hotele. Miasto ma dostęp do morza, więc najpopularniejsza piaszczysta plaża graniczy z miejscem pełnym łodzi rybackich, gdzie co rano odbywa się targ rybny. Znajdziemy tu urokliwe zaułki z niewielkimi sklepikami sprzedającymi rękodzieło, jak i ogromne centra handlowe sprzedające produkty z całego świata. W poszukiwaniu oryginalnych pamiątek czy też oryginalnych ubrań lub ajurwedyjskich kosmetyków skierujmy się do Chennai, a na pewno się nie zawiedziemy.

naucz się gotować po indyjsku

  1. Naucz się gotować po indyjsku

Jeśli lubisz balans między zwiedzaniem i doświadczaniem lokalnej kultury, to lekcja gotowania będzie świetnym pomysłem na spędzenie wolnego dnia. Co raz popularniejsze stają się podróże w wolnym tempie, tzw. „slow travel”, które przedkładają smakowanie chwili nad zaliczanie w biegu kolejnych punktów programu. W Tamil Nadu znajdziesz kilka miejsc, gdzie czas się zatrzymał, a kolorowe Podicherry to wręcz idealna miejscówka, by spędzić taki leniwy dzień, przy okazji zgłębiając tajemnice kuchni indyjskiej.

A jeśli chcesz spróbować prawdziwych indysjkich smaków, zapraszam Cię na niezwykłą wyprawę dla smakoszy. Szczegóły TUTAJ

tekst: Aleksandra Zalewska; Fot. Unsplash