Indyjskie śniadanie

czyli poranne ucztowanie.

Pierwszy posiłek o poranku to dla wielu ból głowy. Osobiście nigdy nie lubiłam jeść śniadań, co zmieniło się wraz z faktem przeprowadzki do Indii. Są kraje, w których bagietka i kawa zaspokajają potrzeby organizmu, jak Francja czy Włochy. Jako Europejczycy jesteśmy przyzwyczajeni do spożywania pieczywa – prosta kanapka robi swoją robotę. Azja stawia na ciepły posiłek, często w formie zupy, ale… Indyjskie śniadanie to zupełnie inna historia. W Internecie trafimy na strony, gdzie umieszczono ponad 100, a nawet 950 (!) przepisów na indyjskie śniadanie! Tutaj poranny posiłek potrafi zamienić się w prawdziwe ucztowanie, jeśli tylko są na to środki i czas. Jest to kolejny dowód na to, że Indusi uwielbiają jeść, a ich kreatywność kulinarną ogranicza jedynie wyobraźnia pani domu. Kto przyjedzie – ten spróbuje! A na razie podzielę się z Wami kilkoma popularnymi daniami. Zaczynamy!

TOP 12

  1. DALIA czyli „łamane” ziarna zboża. Forma kaszy podobna do bliskowschodniej kaszy „bulgur”. Najczęściej z pszenicy, ale może być także z ryżu lub prosa. Ziarna zboża suszy się, a często także praży, by łatwiej dało się je połamać na małe kawałki. Może być podsmażona lub podduszona z warzywami – w wersji suchej lub zawiesistej. Najczęściej podawana właśnie w wersji wegetariańskiej. „Dalia khichdi” to popularne indyjskie śniadanie ze stanu Gujarat.
  2. UPMA to uwielbiane zwłaszcza na południu danie wykonane z różnych zbóż, najczęśniej z RAVY, nazywanej w Europie semoliną, czyli po prostu kaszy gryczanej. O ile u nas serwuje się ją chętnie na słodko, gotowaną na mleku, tak w Indiach czas śniadania występuję w wersji słonej. Przygotowanie jej jest niezwykle łatwe i szybkie, więc gości w wielu domach. Żółtawy kolor zawdzięcza kurkumie (świetny antyoksydant), a na jej teksturę wpływa dodatek chrupiących orzechów nerkowca. Pozostałe dodatki – cebula, groszek czy marchewka to kwestia wyboru kucharza. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie przypraw. Spróbujesz? Mogę zdradzić Ci mój przepis.
  3. POHA to spłaszczony ryż, który tworzy lekkie suche płatki. Odpowiednio przygotowany – gotowany na parze z przyprawami i warzywami – to lekkie i sycące danie popularne zwłaszcza w stanie Maharasztra. Aby dodać dani charakteru, dodaje się prażone orzeszki oraz zielone chilli.
  4. DOSA to jedna z form chleba, ale delikatnego i chrupkiego zarazem. Ten naleśnik wykonany jest z mieszanki soczewicy i mąki ryżowej. Można ją jeść samą, ale najpopularniejsza jest w wersji „masala dosa” – podawana z tłuczonymi ziemniakami, duszonymi z groszkiem i cebulą. Do tego mamy gęste sosy w formie „chutney „– biały na bazie kokosa i zielony na bazie mięty i kolendry.
  5. IDLI to przygotowane na parze danie w formie spodeczków. Najczęściej wykonane z mąki ryżowej. Idli są lekkie i pasują do wszystkiego (dowolne curry warzywyne) jednak zazwyczaj podaje się je w zestawie z SAMBAREM, kwaśno-ostro zupą na bazie pomidorów z warzywami i aromatycznymi przyprawami.
  6. UTTAPAM to także coś jak chleb. Z jednej strony przypomina pizzę – wszystkie dodatki są na wierzchu – z drugiej naleśnika, ale grubego i pulchnego. Upieczony z cebulą smakuje jak nasz cebularz.
  7. BESAN CHEELA to żółte naleśniki wykonane z mąki „besan”, czyli z ciecierzycy. Lekkie i chrupiące.
  8. SABUDANA KHICHDI: to indyjskie śniadanie bazuje na perełkach tapioki (mąka z manioku, podobna do ziemniaczanej). Wcześniej trzeba je namoczyć, najlepiej w jogurcie z przyprawami, bo sama w sobie tapioka nie ma smaku. Odpowiednio przygotowana – podsmażona z orzeszkami i ziołami – smakuje wyśmienicie w towarzystwie kwaśnego jogurtu naturalnego.
  9. VADA to indyjski pączek na słono. Wygląda bardziej jak amerykański donut lub oponka, przez dziurę w środku. Do ich wykonania używa się specjalnej soczewicy (urad) wcześniej moczonej i blendowanej, a także imbiru, kolendry czy czarnego pieprzu, dlatego są tak wyraziste w smaku.
  10. VEN PONGAL to kolejna forma „owsianki” (podobnie jak dalia, upma czy poha). To zawiesiste i sycące danie wykonane jest z soczewicy i ryżu.
  11. DHOKLA wygląda jak biszkopt. Przygotowywana jest na parze, a jej podstawowymi składnikami są mąka z ciecierzycy oraz kasza manna. Aby ładnie wyrosła potrzeba odrobiny proszku do pieczenia i wprawnej ręki.

    roti

  12. Indyjskie chleby – tutaj odsyłam Was do wcześniejszego artykułu.

Wszystko to chętnie popija się herbatą masala (tutaj mój przepis) lub kawą z filtra, podawaną z mlekiem i dużą ilością cukru. A jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na indyjskie śniadanie – daj znać!

zdjęcia: Pinterest;    tekst: Aleksandra Zalewska