Obecnie na świecie żyje około 80 milionów Tamilów, czyli więcej niż Polaków czy Francuzów. Większość Tamilów zamieszkuje północ i wschód Sri Lanki oraz południe Indii, głównie stan Tamil Nadu. Tamil Nadu to jeden z 28 stanów Indii, ale przez tysiące lat TAMILAKAM było znacznie większym obszarem, rządzonym przez niezależnych tamilskich władców. Tamilowie posługują się językiem tamilskim. Najstarsze zapisy w tym języku datuje się na VI w.p.n.e. (Indie) oraz II w.p.n.e. na Sri Lance. Używa się go do dziś. Tamilowie określają do nazwą: TAMILTTAY.

88% Tamilów to wyznawcy hinduizmu. Najważniejszym świętem jest Thai Pongal poświęcony bogu słońca Surji, który przypada zwykle na 14 stycznia. Inne ciekawe święto odbywa się w maju w Tamilnadu na cześć boga Aravan/Irvan i obchodzone jest przez społeczność transgender nazywaną w Indiach HIDŹRA. Najważniejszym dziełem literackim dla Tamilów jest THIRUKKULAR (z okresu Sangam). Cytaty znajdziemy nawet w transporcie publicznym. Tamilska kinematografia określana jest jako KOLLYWOOD.

Język tamilski

Tamilowie identyfikują się ze swoim językiem bardziej niż z ziemią. Warto zaznaczyć, że o ile języki północnych Indii należą do grupy indoaryjskiej, wywodzącej się od sanskrytu, o tyle języki drawidyjskie na południu Indii – tamilski, kannada, telugu, malayalam – rozwijały się niezależnie. Dlatego właśnie w Indiach nie ma oficjalnego języka państwowego, bo Tamilowie wolą w komunikacji z innymi używać angielskiego (jeśli muszą) niż hindi. Liczne zachodnie słowa mają swoje tamilskie korzenie: (w polskim mniej widoczne)

  • pomarańcza od naran
  • imbir od inchiver
  • ryż od arisi

Tamilski jest oficjalnym językiem w Singapurze i Malezji.

Złoty okres

Złoty okres w historii Tamilów przypada między 600 r.p.n.e a 300 r.n.e. i nazywa się SANGAM. W tym okresie obszary TAMILAKAM (na południu Indi) były rządzone przez 3 dynastie: Czola, Czera i Pandya. Władcy sponsorowali rozwój kultury i sztuki, w tym najważniejsze – poezji i prozy określanej mianem literatury sangam. Każdy mógł pisać, niezależnie od wyznania, zawodu czy płci. 

Kolejna złota era przypada na okres X-XII wieku. W 985 r. do władzy do chodzi słynny Radżaradża Czola. To on i jego syn zamienili królestwo w imperium obejmujące teren Indii południowych i wschodnich, ale także Sri Lanki oraz Malediwów. Kontorolowali wszystkie szlaki morskie. Mieli 60 000 bojowych słoni. Kobiety były wolne i niezależne, a niektóre pracowały w specjalnej grupie królewskich ochroniarek PADIMAGALIR specjalizujących się w lokalnych sztukach walki.

Radżaradża Czola był sponsorem wielu świątyń, w tym świątyni Brihadeeswara w Tanjavur w Tamil Nadu mierzącej 66 metrów, która w tamtym czasie była jednym z najwyższych budynków świata. Świątynie działały poniekąd jako banki, które redystrybuowały dobra z dworu królewskiego do mieszkańców wsi i miast. Podczas swojej wizyty Marco Polo (1273) miał nazwać te tereny “najbogatszą prowincją na świecie”. 10 rzeczy w Tamil Nadu

Bogactwo

Skąd bogactwo Tamilów? Przede wszystkim z eksportu PRZYPRAW (pieprzu, kurkumy, cynamonu, imbiru), ale także:

  • trzciny cukrowej i kokosów,
  • pereł i diamentów,
  • perfum i tkanin.

I tak jak Chińczycy mieli Jedwabny Szlak, tak Tamilowie dominowali na morzu łącząc daleki wschód Azji z Bliskim Wschodem i Europą. Cesarstwo Rzymskie rocznie płaciło im za luksusowe dobra ok 10 ton w złocie. Jedna z rzymskich książek kucharskich ma ponad 300 przepisów uwzględniających indyjskie przyprawy.

Od IV wieku w krajach Azji Południowo Wschodniej rozgościł się hinduizm, który dotarł tam z Tamilami. Języki takie jak jawajski (dzisiejsza Indonezja) czy khmerski (dzisiejsza Kambodża) bazują na tamilskim zapisie PALLAVA. Niewielka Tamilska społeczność dotarła nawet do Chin. W Quanzhou znajduje się hinduska świątynia poświęcona bogu Śiwie.

Bogactwo Tamilów można zobaczyć w najbogatszej świątyni świata, znajdującej się dziś w stolicy Kerali (Thiruvananthapuram) świątyni Padmanabhaswamy. Jej bogactwo szacuje się obecnie na ok 7 000 000 000 000 USD. Składane tu przez tamilskich władców dary były ze słota i kamieni szlachetnych, w tym najciekawszy – złoty kokos (30 kg).

Upadek

W XVIII wieku nastąpiło rozdrobnienie władzy, które ułatwiło przejęcie kontroli najeźdźcom z Zachodu. Rządu Brytyjczyków odbiły się nie tylko na północnych terenach Indii, ale także na Tamilach, na południu. W XIX wieku brytyjskie rządy doprowadziły do głodu, który pozbawił życia co najmniej 8 milionów Tamilowie słynęli w świcie jako tkacze. Brytyjczycy spalili ich warsztaty, po czym zaczęli wykorzystywać ich jako niewolników do pracy na plantacjach zarówno na subkontynencie indyjskim, jak i innych lokalizacjach podległych imperium. Inna tragiczna historia wiąże się z Tamilami na Sri Lance, ale to temat na osobny artykuł.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są typowe tamilskie dania, zajrzyj na mój profil na Instagramie do wyróżnionej relacji “Tamilowie”: aleksandra_zalewska_indie

Tekst: Aleksandra Zalewska; Fot. Unsplash